نمایشگاه 1 3
اسلاید 1 8
معرفی شرکت 9
مقابله با استرس گرمایی در گاوها

 

راهکارهایی جهت مقابله با استرس گرمایی در گاوهای شیری

مقارن با شروع فصل تابستان و گرمای شدید هوا، در صورت عدم رعایت نکات تغذیه‌ای، تاسیساتی و مدیریتی وقوع استرس گرمایی در گاوهای شیری افزایش می یابد که می‌تواند پیامدهایی از قبیل افت میزان تولید شیر، افت چربی شیر، کاهش علائم فحلی، کاهش نرخ باروری و راندمان تولید مثلی و تبعات شدید تولیدی را به دنبال داشته باشد.

 

رعایت نکاتی هر چند ساده و کم هزینه می‌تواند کمک بزرگی به دامداران در جهت کاهش اثرات استرس گرمایی بنماید.

 

برخی از مهمترین نکات و راهبردها عبارتند از:

 

1-  افزایش غلظت پروتئین، انرژی و مواد مغذی جیره های غذایی: از جمله اثرات گرمای شدید هوا کاهش میزان مصرف ماده خشک است که در نتیجه میزان کافی مواد مغذی به گاوهای شیری نرسیده و دچار کمبودهای غذایی و تبعات ثانویه آن می شوند. جهت نیل به مصرف میزان ماده خشک مصرفی مناسب یا تامین مواد مغذی کافی، توصیه می‌شود اولاً از مواد خوراکی با کیفیت بالا و خوشخوراکی مناسب در فصل گرم استفاده شود که علاوه بر تامین انرژی، پروتئین و مواد مغذی مورد نیاز دام، پاسخگوی میزان اتلاف این موارد از طریق تعریق، تنفس و ... باشد. از این دسته موارد می‌توان به پودر چربی، افزایش تنوع استفاده از کنجاله های دانه‌های روغنی و استفاده از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز دام که در این شرایط میزان نیاز آن ها افزایش می‌یابد، اشاره کرد.

 

2-  به علت حرارت بالای تخمیر علوفه‌ها، در فصل گرم، میزان مصرف علوفه توسط دام در این مدت کاهش می‌یابد، برای رفع این معضل و جلوگیری از کاهش چربی شیر و همچنین تبعات منفی کاهش میزان مصرف فیبر موثر، می‌توان برای تأمین آن از منابع تامین فیبر غیر علوفه‌ای مانند تفاله چغندر قند و یا تفاله نیشکر البته با رعایت محدودیت های مصرف استفاد ه نمود.

 

3-  سعی شود حجم وعده های مقارن با اوج گرمای هوا یعنی ظهر و پس از آن کوچکتر گردد: زیرا بلافاصله پس از مصرف خوراک پدیده‌ای به نام حرارت افزایشی(HEAT INCREMENT) در بدن دام اتفاق می افتد که منجر به افزایش دمای درونی بدن دام می گردد حال اگر این افزایش دمای درونی با تابش نور خورشید و گرمای هوا توام گردد احتمال وقوع استرس گرمایی را در دام افزایش می‌دهد. بنابراین سعی شود مصرف علوفه ها را موکول به ساعات خنک روز و یا حجم آن را در ساعات گرم کم کاهش یابد. در مورد خوراک کاملاً مخلوط(TMR) هم می‌توانید حجم خوراک‌ریزی را در این ساعات کمتر و میزان بیشتری خوراک در ساعات خنک شبانه‌روز در اختیار دام قرار دهید.

 

4-  علاوه بر مواردی که ذکر شد، توصیه می‌گردد آب تمیز و خنک همیشه در اختیار دام قرار گیرد.

 

5-  استفاده از کولر، پنکه های سقفی و افزایش میزان سایه‌بان در بالای آخورها و محل استراحت در جایگاه های باز نیز کمک بسیار زیادی در کاهش تبعات استرس گرمایی می نماید.

 

6-  استفاده از مه پاش و فن های با دور بالا هم راهکار موثری جهت خنک کردن گاوهای شیری است.

 

7-  در صورت نداشتن امکانات فوق میتوان حتی به صورت دستی و مقطعی نسبت به آب پاشی بر روی گاوها(بدون ایجاد استرس محیطی) اقدام نمود.

 

واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی آویژه دانه

 

لیست